ד"ר רמי כרדוש

המרכז להחלפות מפרקים

לתיאום פגישת ייעוץ לחצו כאן

החלפת ברך חלקית או מלאה

הברכיים כואבות?

בעייתי לטייל, ללכת למכולת או אפילו לרדת במדרגות?

מרגישים כאבים גם בישיבה ואפילו בשכיבה?

ניתוח החלפת ברך מלאה או חלקית הוא ניתוח בעל אחוזי הצלחה גבוהים ותקופת החלמה קצרה יחסית.

בניתוח זה נחליף את החלק הפגום במפרק מלאכותי, כך שתוכלו לחזור ולבצע את כל הפעולות שהייתם רגילים לבצע בעבר, ללא כאבים וללא הגבלות.

נשמח נעמוד לשירותכם ולקבוע פגישת ייעוץ ותיאום סוג הניתוח.

לקביעת פגישת ייעוץ לחצו כאן

https://www.youtube.com/watch?v=dhn4cfQWjVs

החלפת מפרק ברך הוא אחד הניתוחים הנפוצים והמוצלחים באורתופדיה המודרנית. בניתוח מוחלף מפרק חולה, כואב, עם תפקוד לוקה – שמצבו הידרדר כתוצאה מדלקת פרקים, שחיקה או מחלה אחרת – במפרק מלאכותי, באופן המאפשר את המשך תפקודו.

קיימות שתי אפשרויות לניתוח החלפת מפרק ברך: הראשונה היא ניתוח החלפת מפרק מלא (total joint replacement arthroplasty), והשנייה היא ניתוח החלפת מפרק חלקי (uni-condylar knee replacement), שבו מחליפים רק מדור אחד משלושת מדורי הברך. ניתוח חלקי זה נחשב לתחליף לאוסטיאוטומיה של המפרק, כאשר מופיעים שינויים ניווניים המוגבלים למדור אחד בברך. בניתוח זה משמרים את הרצועות הצולבות במלואן.

החלפת ברך מלאה

https://www.youtube.com/watch?v=cs_9ixOPr4E&t=2s

החלפת ברך מלאה מתבצעת כאשר שניים או יותר משלושת מדורי (תאים) הברך פגומים. הבעיה נוצרת כתוצאה משחיקה של הסחוסים המצפים את עצמות המפרק, הגורמת לחיכוך העצמות. חיכוך זה עלול לגרום לדלקת מקומית, לכאבים עזים ולירידה באיכות החיים. בניתוח החלפת ברך מלאה מוחלפים חלקי הסחוס והעצם הפגועים בשתלים מיוחדים.

האם יש סיכונים בביצוע הניתוח?

ניתוח החלפת מפרק הברך הוא טיפול יעיל ומוצלח, אך לבחירת המטופלים הנכונה והכנה מתאימה של המטופלים יש חשיבות מירבית. השיקולים בבחירה בניתוח החלפת מפרקים צריכים להילקח לאחר שטיפול שמרני לא נשא פרי. יש להסביר לחולה את מהלך הניתוח, את ההכנה הדרושה מצידו לפני הניתוח, ואת תקופת ההחלמה שלאחר הניתוח הכוללת שיקום ביתי או מוסדי. העדפה היא שהשיקום יהיה במסגרת ביתית, בסביבתו הטבעית של המטופל. במידה וקיימים קשיים, יש מקום לשיקום מוסדי לאחר התייעצות עם העובדת הסוציאלית.

מהם סיכויי ההצלחה?

למרות שניתוח החלפת מפרק הברך הוא נפוץ ומוצלח, אין עדיין תשובות חד משמעיות בהקשר לכל החידושים (גודל הגישה הניתוחית, משטח החיכוך, פוליאתילן נע, משתל המאפשר כיפוף עמוק, משתל מותאם למין המנותח ועוד).
בכל מקרה, שיעור ההצלחה בניתוח החלפת מפרק הברך הוא גבוה. ההחלמה לוקחת חודשים ספורים בלבד, ורוב החולים חשים הקלה משמעותית בכאב ושיפור תפקודי. אולם, למרות שיעור ההצלחה הגבוה, יש לזכור כי ניתוח זה אינו מתאים לכל מטופל וכי הברך המושתלת איננה טובה כמו הברך המקורית של מטופל בשנות ה-20 לחייו. עם זאת, הברך המושתלת מאפשרת למטופל המבוגר הליכה ללא כאב ושיפור תפקודי יחסית למצב טרם הניתוח.

 הניתוח החלפת ברך מלאה מתאים למטופלים הסובלים מכאבי ברך בשל הרס של הסחוס בשניים או שלושה ממדורי הברך.
ניתוח החלפת ברך מלאה מתאים למטופלים הסובלים מכאבי ברך בשל הרס של הסחוס בשניים או שלושה ממדורי הברך.

ניתוח החלפת חצי מפרק ברך

אפשרות ניתוחית זו היא אפשרות קלה יותר, במצבים שבהם השינויים השחיקתיים פוגעים רק במדור אחד (צד אחד) של הברך, בצד הפנימי או החיצוני של הברך.

ד”ר כרדוש מבצע ניתוח משקם המשמר חלק ניכר מהברך המקורית של החולה. כך התפקוד הרצועתי של הברך נשמר, וכל מהלך ההחלמה והשיקום קלים יותר, עם סיכויי הצלחה והסתגלות טובים יותר, ותחושה טבעית יותר בברך.

בחולים הסובלים מפגיעה שחיקתית קשה יותר, ניתוח זה כאמור אינו מתאים והניתוח המומלץ הוא החלפת ברך שלמה. כמו כן, יש לקחת בחשבון שבטווח הארוך ייתכן ויצטרך המטופל לעבור בכל זאת ניתוח נוסף, במידה והמדורים הבריאים של הברך ייפגעו אף הם.
ההחלטה הסופית של המנתח אם לבצע החלפה חלקית או שלמה מתבצעת בעת הניתוח עצמו. כאשר המנתח רואה את מידת השחיקה בכל מרכיבי הברך.

מתי מגיע הזמן לביצוע ניתוח?

תקינות מפרק הברך הינה קריטית עבור ביצוע פעולות יומיומיות פשוטות, כמו הליכה, ריצה, עליה או ירידה במדרגות, התיישבות או קימה, ובעצם כל פעולה שמצריכה כיפוף של הברך, אפילו כיפוף קל. לעתים, אפילו עמידה יכולה להיות קשה כשהכאב בברך בלתי נסבל.

מפרק הברך הוא המפרק הגדול ביותר מבין מפרקי הגוף, והוא מורכב משלוש עצמות בשלושת חלקי הברך – עצם הירך (העליון), עצם השוק (התחתון), ועצם הפיקה. שלושת החלקים מצופים בסחוס, המאפשר תנועה חלקה של עצמות הברך, וביניהן נמצא המיניסקוס, המאפשר שליטה על תנועת הברך. את מפרק הברך כולו מייצבות רצועות שריר חזקות.

כאשר הסחוס ניזוק או מתנוון, החיכוך בין חלקי העצם עלול ליצור דלקת מקומית והגבלה בתנועה. זוהי בעצם הדלקת השכיחה ביותר (Osteoarthritis), והיא נפוצה בעיקר אצל מבוגרים מעל גיל 60.

ההחלטה לבצע את הניתוח היא אישית עבור כל אחד ואחת. הגורמים להחלטה יכולים להיות רמת הכאב, ירידה באיכות החיים, הידרדרות מתמשכת של הבעיה, כאבים גם בשכיבה ובשינה, הפסקת פעילויות שעד לא מזמן היו חלק מתרבות הפנאי של המטופל/ת, הגברת מינון תרופות, קושי בביצוע פעולות פשוטות. בנוסף, כאשר הטיפול השמרני אינו מועיל יותר (כמו פיזיותרפיה, תזונה ותוספי מזון, זריקות ומשככי כאבים, פעילות גופנית וטיפולים נוספים), זה הזמן לשקול התערבות ניתוחית.

knee_03

באילו שתלים משתמשים?

בניתוחים אנו משתמשים בשתלים של החברות המובילות בתחום: זימר, דטרייק, ג'ונסון.
השתל המיועד להחלפת ברך הוא אחד החדישים והמתקדמים הקיימים היום, והוא בעל תנועתיות מירבית. לשתל שלושה חלקים – משטח מתכתי לעצם הירך (קובלט-כרום), משטח מתכתי לעצם השוק (קובלט כרום), ולוחית פלסטיק קשיח (פוליאתילן). החומרים החזקים ממנו עשוי השתל, הגמישות בתנועה והעיצוב הייחודי, מאפשרים למנותח חופש ותנועה יציבה וחלקה.

שלבים בניתוח להחלפת ברך חלקית או מלאה

• פגישת ייעוץ עם הרופא המנתח. החלטה לגבי ביצוע הניתוח וקבלת כל המידע הדרוש
• פגישת טרום-ניתוח עם הרופא המרדים ורופא מצוות המנתחים
• הדרכה קבוצתית ע"י אחות, עובדת סוציאלית ופיזיותרפיסטית
• יום הניתוח (כ-2-3 ימי אשפוז עד לשחרור)
• ביקורת ראשונה (כשבועיים לאחר הניתוח)
• ביקורת שניה (כחצי שנה לאחר הניתוח)

מה עושים בניתוח?

בהרדמה אזורית מבצע המנתח ניסור של הסחוסים הפגומים בעצם הירך ועצם השוק. לאחר איזון הרקמות הרכות סביב המפרק, מחדיר המנתח לעצם הירך ועצם השוק את המשתלים המלאכותיים, כשהוא מקפיד על ציר הגפה תוך תיקון כל העיוותים הקיימים לפני הניתוח ושמירה על מתח הרקמות.

בניתוח של החלפה חלקית של הברך מוחלף רק חצי המפרק הפגום תוך שמירת ציר הגפה. בדרך כלל לא מוחלף המפרק בין הפיקה ועצם הירך אלא רק במצבים מיוחדים.

 החלפה חלקית לברך מתאים למטופלים עם שחיקת סחוס חלקית בברך המערבת בעיקר את המדור הפנימי.
החלפה חלקית לברך מתאים למטופלים עם שחיקת סחוס חלקית בברך המערבת בעיקר את המדור הפנימי.

לבירורים, הזמנת תורים, או פגישת ייעוץ, אנא מלאו פרטיכם בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם:

לבירורים, הזמנת תורים, או פגישת ייעוץ, אנא מלאו פרטיכם בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם:

נגישות